2014. augusztus 23., szombat

Mit tegyünk, ha romlott élelmiszert kaptunk? Hívjuk a NÉbiH zöld számát!

Az utóbbi évek főként a válságról, és a megszorításokról szóltak. Mindez odáig fajult, hogy a boltokban, és a piacokon is bevált szokás lett a trükközés, a vásárló megtévesztése, becsapása. Felháborítónak tartom, hogy semmibe nézik a fogyasztókat. S teszik mindezt szemrebbenés nélkül.

A piacokon rendszeresen előfordul, hogy rothadt gyümölcsöt, és zöldséget csomagolnak a vevőnek (mert ugye az áruhoz nyúlni a legtöbb helyen szigorúan tilos, a kért dolgokat az eladó dobálja/hajigálja bele a zacskóba úgy, hogy azt sokszor nem is látjuk). Arra meg aztán már szavaim sincsenek, amikor a piacról hazatérve előszedem a mérlegemet, és ráteszem a friss szerzeményemet. Ki lehet találni, mit mutat a mérleg, de inkább elárulom… 10, 20, de olyan is volt már, hogy 30 dekával kevesebbet, mint amennyit kifizettettek velem!

A boltokban is rengeteg a megtévesztés. Kezdve attól az apróságtól, hogy az akciós termék egyáltalán nem akciós, a plusz 10, 20% ajándékot pedig ugyanúgy megfizetjük. Majd folytatva azzal, hogy mennyire résen kell(ene) lenni, amikor például pultnál kérünk valamit, nehogy azt kapjuk ki, amelyik már három napja áll ott, vagy éppen elkezdett már penészedni, esetleg igen furcsa a szaga is. A helyzet az előre csomagolt termékeknél sincs másképpen, de ezekre odafigyelni sem tudunk, hiszen nincs mit észre venni egy bontatlan terméken – a szavatossági idején, és azon kívül, hogy nem rongálódott-e meg a csomagolása.

Otthon pedig meglepődünk a romlott áru láttán, majd dühöngünk, hogy ismét úgy húzták ki azt a kevéske pénzt a zsebünkből, hogy igazából tehetetlenek vagyunk. Hiszen keveseknek van kedve és ideje a napi robot után hullafáradtan újra a nyakába venni a várost, és visszamenni reklamálni – ami vagy bejön, vagy nem.

Ha Neked is eleged van az átverésből, megtévesztésből, csalásból, akkor tegyél ellene! Minden hasonló esetben telefonálj a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉbIH) felé, és tegyél bejelentést!

A NÉbIH zöld száma: 06-80/263-244

Éjjel-nappal hívható.

Hétfőn: 8:00 – 16:30
Kedden: 8:00 – 16:30
Szerdán: 8:00 – 16:30
Csütörtökön: 8:00 – 16:30
Pénteken: 8:00 – 14:00

Ezeken az időpontokon kívül, és hétvégén üzenetrögzítő működik.

FONTOS:
Ne dobjuk ki a hibás terméket, míg fel nem hívtuk a NÉbIH-et, mert hasznos adatok vannak rajta. Ilyen például:
-         a vásárlás pontos helye az üzlet nevével, és címével együtt
-         a vásárlás ideje
-         az élelmiszer és a gyártó pontos neve
-         a termék gyártási száma
-         a termék minőségmegőrzési ideje

2014. augusztus 15., péntek

UHT tej ellenőrzés-sorozat – 37 000 liter tejet vontak ki a forgalomból

Az alább beidézett NÉbiH honlapról származó hírt is felfoghatnánk egyfajta intő jelnek a kereskedelemben kapható dobozos - esetenként akár egy éves szavatossági idővel is ellátott -, agyonfeldolgozott, beltartalmi értékeitől maximálisan megfosztott UHT tejek elkerülése érdekében. Ezek helyett sokkal tanácsosabb lenne termelőktől venni a "nyers" tejet, amelynek zsírtartalma akár 4.7-5% is lehet. Ma már ezek lefejése teljesen zárt rendszerben történik, és a lehető legkevesebb kezelésen esik át. Igaz, nem állnak el akár egy évig is, de biztosak lehetünk benne, hogy minden benne van, aminek a tejben benne kell lennie.

A termelői tejből mind a mai napig biztonsággal készíthető aludt tej, míg a bolti társa csak megrohad a szoba melegén. A termelői tejből mi magunk készíthetünk tejfölt, túrót, sajtot, joghurtot, kefirt, és sok egyéb olyan házi tejtermékeket, finomságokat, amire a bolti tejek - legfőképp az UHT tejek - egyáltalán nem alkalmasak. És akkor jöjjön az ominózus bejegyzés a NÉbiH honlapjáról.

24 rajtaütésszerű ellenőrzést tartottak múlt héten az ország több megyéjében a külföldi UHT tejeket forgalmazó nagykereskedőknél és áruházláncoknál a NÉBIH és a kormányhivatalok élelmiszerbiztonsági ellenőrei. A razziára az országos főállatorvos által elrendelt kiemelt ellenőrzés-sorozat részeként került sor. A forgalmi korlátozás alá vont tételek értéke eléri a 4 millió Forintot.

A 24 helyszínen több mint 37 000 liter cseh és szlovák UHT tej forgalmi korlátozását rendelték el a szakemberek. Az eljárást egy esetben a termék nem megfelelő jelölése, a többinél pedig a nem megfelelő nyomonkövetési dokumentumok miatt kezdeményezték az ellenőrök. A tételek értéke eléri a 4 millió Forintot.

Több terméknél – azok ismeretlen eredete miatt – laboratóriumi vizsgálatokhoz is mintát vettek a szakemberek. A NÉBIH laboratóriumaiban mikrobiológiai vizsgálatokat végeznek, de nézik a tejek fehérje tartalmát, idegen víz, nehézfémek, valamint peszticidek jelenlétét is. Az adatok feldolgozása folyamatban van. Az ellenőrzés-sorozat az következő hetekben is folytatódik.
Forrás: nebih.gov.hu

A bevezetőben jól lehúztuk az UHT tejet, pedig a szakma állítása szerint ugyanolyan beltartalmi értékekkel rendelkezik, mint a nem UHT tejek. Itt persze érdemes megemlíteni, hogy ezt az összehasonlítást a bolti UHT és a bolti nem UHT tejek között teszi a szakma, holott ma már nem titok, hogy a nagyüzemi tehenészetekben sokkal kevésbé figyelnek oda az állatok minden egyes igényér (mozgás, táplálkozás, környezeti viszonyok), mint a kistermelői tehenészetekben. A tej beltartalmi értékei pedig nagyban függnek mindezektől. Talán ezért lehetséges, hogy a bolti tejek íze sohasem fogja még csak megközelíteni sem a termelői tejét...

Kapcsolódó link: TVE - Milyen tej van a dobozban?